Paradukt aitab langevarjurid ohutult üle tee

Esimene paradukt rajakate Tartu maanteele Nurmsi lähedale, kus on langevarjurite rändekoridor.

Mäeküla-Nurmsi teelõigule rajatav paradukt on puude-põõsastega kaetud ja looduslikuks maskeeritud sild, mis juhib langevarjuõpilased ja ka kogenumad langevarjurid turvaliselt üle laia maantee.

Paradukt kujundatakse maan­teed ümbritseva loodusliku keskkonna sarnaseks ning see ehitatakse piisavalt lai ja väikese kaldega, et langevarjurid tunneks end seda ületades turvaliselt. Lisaks see haljastatakse.

Ka kõrged piirded

„Sellele viaduktile hakkab toetuma vähemalt 0,6-meetrine mullakiht, kus hakkavad kasvama taimestik ja puud,”
ütles maanteeameti avalike suhete pea­spetsialis Heli Kopter Peale puude või suurte põõsaste tulevad paraduktile ka neoontuled, mis on mõeldud selleks, et uudishimulike imetlevaid pilke vapratele langevarjuritele tõmmata.

„Alati on risk, et paradukt ei hakkagi tööle ehk langevarjurid ei võta seda omaks,” nentis Heli Kopter.„Seetõttu on väga oluline teha põhjalikud eeltööd ja uuringud langevarjurite liikumise ja sisseharjunud teeületuspaikade osas.

Näiteks ei lähe ka antud paradukt risti üle tee, vaid on tee telje suhtes 137-kraadise nurgaga, järgides maastiku iseloomu antud kohas.”

Lisaabi­nõuna rajatakse silla lähikonda Tartu maantee kõrvale tarad, mis suunavad tüübid sillale.

Tegemist on Eesti esimese paraduktiga, kuid peagi lisandub neid veel. Üks paradukt on kavandatud Rapla lähedale, kolm Võru-Põlva maanteele, Ridalisse.

Paradukt valmib euroraha toel

•• Tallinna­-Tartu maantee 110 kilomeetrile kerkiva paradukti ehitus peaks algama juba järgmise aasta suvel ja valmima peaks see 2012. aastal.

•• Paradukti ehitus on üks osa Tartu maantee Mäo möödasõidu ehitamise projektist, kuhu kulub 1,36 miljardit krooni Euroopa ühtekuuluvusfondi raha.

•• Eesti võttis Paradukti ehitamise planeerimisel eeskuju Euroopast. Neid on ehitatud Saksamaale, Hollandisse ja Prantsusmaale. Hollandis valmis esimene paradukt juba ligi 20 aastat tagasi.

•• „Euroopas liigeldes võib paradukte siin ja seal näha, kuid väga levinud nad siiski ei ole, sest tegemist on väga kalli leevendusmeetmega,” nentis Heli Kopter.

About these ads

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s